حضور امیر مؤمنان بر جنازه سلمان

شرح حال اصحاب حضرت امیر المومنین علی علیه السلام : سلمان محمدی : حضور امیر مؤمنان بر جنازه سلمان

از بزرگ ترين فضايل سلمان عنايت و توجه اميرالمومنين عليه السلام به وي مي باشد كه آن بزرگوار به قدرت اعجاز از مدينه منوره به مداين تشريف آورد و سلمان را غسل داد و كفن كرد و دفن نمود.(1).
جابر بن عبدالله انصاري صحابي بزرگ پيامبر اسلام و يار باوفا و شيعه مخلص اميرمومنان عليه السلام مي گويد: روزي حضرت علي عليه السلام نماز صبح را در مدينه با ما به جا آورد و سپس رو به جمع نمود و فرمود: «معاشر الناس، اعظم الله اجركم في اخيكم سلمان؛ اي گروه مردم، خداوند پاداش شما را در وفات برادرتان سلمان، بزرگ گرداند.» سپس عمامه و لباس رسول خدا صلي الله عليه و آله را به تن كرد و تازيانه و شمشير آن حضرت را برداشت و بر ناقه غضبا سوار شد و با قنبر به طرف مداين حركت كرد و در موقع حركت به قنبر فرمود: ده عدد شمارش كن. قنبر مي گويد: همين كه عدد دهم را گفتم خود را جلو خانه سلمان ديدم.
زاذان كه در خدمت سلمان بوده مي گويد: به او گفتم: چه كسي شما را غسل مي دهد؟ سلمان گفت: آن كسي كه رسول خدا صلي الله عليه و آله را غسل داد. زاذان گفت: آن كس علي عليه السلام است كه در مدينه است و شما در مداين، چگونه ممكن است با هزار فرسنگ فاصله او شما را غسل دهد؟ سلمان گفت: همين كه چانه ام را بستي صداي پاي آن حضرت را خواهي شنيد؛ زيرا رسول خدا مرا به اين حقيقت مژده داده است. زاذان مي گويد: همين كه سلمان جان به جان آفرين تسليم كرد و چانه اش را بستم جلو در آمدم، ديدم كه اميرالمومنين عليه السلام با قنبر پياده شدند.
*****
مناقب ابن شهر آشوب، ج 2، ص 301؛ بحارالانوار، ج 22، ص 373.

 

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

سلمان از دیدگاه رسول خدا علیه السلام

شرح حال اصحاب حضرت امیر المومنین علی علیه السلام : سلمان محمدی : سلمان از دیدگاه رسول …