انتقاد سازمان عفو بین الملل از تجارت با داعش

[ad_1]

سلم گزارش می دهد :

به گزارش «شیعه نیوز»، سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد سلاح‌های داعش غنیمت جنگی است. به همین دلیل این سازمان سال‌هاست که نسبت به فروش بالای اسلحه به عراق انتقاد می‌کند.

طبق گزارش جدید این سازمان، فروش سلاح و نبود کنترل بر پخش شدن این سلا‌ح‌ها در این منطقه بحران‌زده،سبب شده داعش به تعداد زیادی از سلاح‌های گوناگون دست پیدا کند؛ مانند سلا‌ح‌هایی که در ژوئن سال گذشته میلادی (۲۰۱۴) در شهر موصل به دست داعش افتاد یا تجهیزات نظامی‌ای که داعش در فلوجه، تکریت و رمادی به غنیمت برد.

به گزارش رویترز،سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود نوشته است: این سلاح‌ها از کشورهای چین، روسیه، آمریکا و تعدادی کشور عضو اتحادیه اروپا، از جمله آلمان، وارد عراق شده‌اند.

پاتریک ویلکن، کارشناس نظامی این سازمان می‌گوید: «این نمونه‌ای بارز است که نشان می‌دهد چگونه تجارت اسلحه می‌تواند به گسترش جنایت کمک کند.»

به گزارش آر ت، داعش تا دندان مسلح به سلاح‌های آمریکا و متحدانش است.

عفو بین‌الملل خواهان اقدام جدی برای کنترل بیشتر منابع نظامی در عراق شده است.

تسلیحات صادر شده به عراق نیز شامل “تسلیحات پشتیبانی برای منطقه خودمختار کردنشین” و “تسلیحات دفاعی برای دولت عراق با هدف دفاع از خود در چارچوب مبارزه با تروریسم” بوده است. اکنون آلمان در تجهیز نیروی پیشمرگه نیز مجبور است سیاست محتاطانه‌تری در پیش بگیرد، زیرا معلوم نیست بخشی از این سلا‌ح‌ها از کجا سر در می‌آورند.

آلمان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان تسلیحات در جهان است. بر اساس گزارش رسانه‌های آلمان، دولت این کشور در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۵ برای صدور ۳٫۵ میلیارد یورو تسلیحات، مجوز صادر کرده است. کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خریداران بزرگ تسلیحات آلمانی هستند.

این درحالی است که بر اساس قوانین آلمان ‎صدور مجوز فروش سلاح، در صورتی‌که استفاده از آنها موجب نقض حقوق بشر شود یا سلاح‌های فروخته شده به کشورهای درگیر جنگ ارسال شوند، ممنوع است.

انتهای پیام/۶۵۴

[ad_2]
Source link

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

دکتر سعید قماشی :استبداد در تربیت دینی، داعش ایجاد می کند / امکان تکرار روش معاویه وجود دارد

[ad_1] سلم گزارش می دهد : شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) -« …