شیعیان مالزی زیر فشار وهابیسم آمنو

[ad_1]

سلم گزارش می دهد :

به گزارش «شیعه نیوز»، تارنمای ‘بریتا دیلی’ روز چهارشنبه مقاله ای به قلم ‘فیصل موسی’ از موسسه تمدن و جهان مالایی منتشر کرد که در آن حزب مالایی تباران متحد مالزی (آمنو) را متهم به سرکوب اقلیت های مذهبی از جمله شیعیان کرد.

‘فیصل موسی’ استاد دانشگاه ملی مالزی (یو.کی.ام) مدعی شد اعضای حزب آمنو بر اثر تفکرات وهابیت که در عربستان سعودی شکل گرفته است، افراطی شده اند.
این محقق امور مذهبی مالزی معتقد است ‘این شرایط یک چیز را ثابت می کند و آن اینکه دیدگاه تئو- فاشیستی دولت مالزی تحت تاثیر سعودی ها قرار دارد. سعودی ها یا وهابیون منبع افراط گرایی در جهان هستند’.

وی همچنین تاکید کرد ‘با پذیرش دیدگاه های وهابیت، اعضای آمنو تایید کرده اند در حال تبدیل به افراط گرا هستند’.
‘فیصل موسی’ این مطلب را در پاسخ به گزارش شاخه جوانان حزب حاکم آمنو در ایالت کداح مطرح کرده که قرار است در نشست مجمع عمومی آمنو ارائه شود. شاخه جوانان حزب حاکم آمنو در ایالت کداح در این گزارش ادعا کرده است آموزه های شیعه تهدید است.
شصت و نهمین نشست مجمع عمومی حزب حاکم مالزی از روز سه شنبه آغاز شده و تا روز جمعه ادامه دارد.

نشست روز گذشته آمنو و سخنرانی ‘نجیب تون رزاق’ نخست وزیر و رئیس حزب حاکم پشت درهای بسته انجام شد.
‘صحیف الهزیزی زین العابدین’ رئیس شاخه جوانان حزب آمنو در ایالت کداح روز ششم دسامبر (۱۵ آذر) ادعا کرده بود آموزه های شیعی تهدید است و آن را در این نشست ارائه می کند.
وی گفت که آموزه های شیعی دانشجویان دانشگاه ها را تحت تاثیر قرار می دهد.
فیصل موسی تاکید کرد که اعتدال گرایی که توسط نجیب تون رزاق مطرح شده از نظر بین المللی ‘شعار سیاسی و آشغال’ است.

‘نصر الدین مات ایسا’ رئیس جدید جنبش اعتدال مالزی نیز هفته گذشته از دولت خواسته بود شیعه و صوفی ها را در این کشور محدود کند.
جنبش اعتدال مالزی که خود را یک جنبش جهانی می داند، پیش از این توسط نجیب تون رزاق نخست وزیر این کشور در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد و هر سال آن را به گونه ای تبلیغ می کنند.
مالزی به رغم اینکه در دوران نخست وزیری ‘عبدالله احمد بداوی’ با امضا منشور امان را به رسمیت شناخته است علیه شیعیان اقدام می کند.

منشور امان پایتخت اردن سال ۲۰۰۵ توسط ۲۰۰ نفر از علمای جهان اسلام در یک کنفرانس بین المللی به رسمیت شناخته شد. منشور امان شامل سه پیام اصلی است. هر یک از پیروان چهار شاخه اهل سنت (حنفی، مالکی، شافعی و حنبلی) یا دو شاخه شیعیان (جعفری و زیدی) یا فرقه های عبادی و طاهری مسلمان هستند و نباید آنها را خارج از دین خطاب کرد. دوم، تکفیر (بیان کفر) بین مسلمانان منع شده است. سوم، تعیین پیش شرط های عینی و ذهنی صدور فتوا لازم است، بنابراین با دستورهایی غیرمشروع که از سر جهالت با نام اسلام صادر می شود مخالفت می کند.
با وجود امضای این منشور توسط مالزی از سال ۲۰۱۳ تاکنون فشارهای گسترده ای علیه شیعیان این کشور اعمال شده است.

انتهای پیام/۶۵۴

[ad_2]
Source link

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

دکتر سعید قماشی :استبداد در تربیت دینی، داعش ایجاد می کند / امکان تکرار روش معاویه وجود دارد

[ad_1] سلم گزارش می دهد : شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) -« …