جمعیت 100 میلیون نفری شیعیان در هند؛ بزرگ ترین تجمع شیعی

جمعیت 100 میلیون نفری شیعیان در هند؛ بزرگ ترین تجمع شیعی

 

همگان بر این عقیده اند که بیشترین تعداد شیعیان در ایران، عراق، بحرین و پاکستان زندگی می کنند، در حالی که در آخرین اطلاعات آماری رسمی، تعداد شیعیان در هندوستان 84 میلیون نفر اعلام شده است، اما اطلاعات غیررسمی گویای آن است که 100 میلیون شیعه در هندوستان زندگی می کنند که در تمام آن سرزمین پراکنده شده اند، البته جایگاه اجتماعی، اقتصادی علمی ویژه خود را دارند.
 
به گزارش شفقنا، بر عکس سایر ایالت های هندوستان ایالت « لکنهو» حدود 17 میلیون مسلمان شیعه دارد  که سه میلیون تن از آن ها در مرکز آن تمرکز یافته اند. ساکنان این ایالت بر مذهب جعفری و از عاشقان اهل بیت (علیه السلام) هستند.

این ایالت که ده ها حوزه علمیه فعالیت می کنند، مرکز روحی و معنوی هندوستان به شمار می رود،  به طوری که می توان آن را همچون قم در ایران یا نجف در عراق قلمداد کرد. علاوه بر آن در این ایالت 1000 عالم دینی و شیخ بزرگ و ده ها مرکز دینی، فرهنگی  و ادبی وجود دارد.

شیعیان هندی آیین های زیادی دارند که اغلب آن ها در ماه محرم خود را بیش از هر زمان دیگری نشان می دهند. در تمام شب های محرم همگان در مساجد و حسینه ها جمع می شوند و سینه زنی و عزاداری می کنند، علاوه بر آن به تاسی از حضرت زینب (سلام الله علیها) روز دهم عاشورا بر روی گدازه های آتش راه می روند؛ زیرا بر این عقیده اند که روز دهم حضرت زینب بر گدازه های مانده از چادرهای سوخته خانواده اش راه رفت و پاهایش تاول زده و سیاه شد.

بر اساس گزارش پایگاه العقیده ایالت لکنهو در انتشار تشیع در سایر شهرهای هندوستان نقش بسزایی دارد. علمای زیادی از این ایالت به ایالت های دیگر سفر می کنند تا تشیع را در اقصی نقاط هند گسترش دهند.

لازم به ذکر است که در کشورهایی همچون جمهوری اسلامی ایران، عراق، افغانستان، پاکستان و بحرین بیشترین درصد جعیت را شیعیان تشکیل می دهند، اما بیشترین تعداد شیعیان را می توان در هندوستان یافت که بنا بر آمار غیررسمی حدود 100 میلیون شیعه در آن زندگی می کنند.

هندوستان با داشتن 180 میلیون مسلمان معادل 14 درصد از کل جمعیت دومین تجمع بزرگ مسلمانان بعد از اندونزی محسوب می شود. اسلام دومین دین در  هند محسوب می شود.

بعد از جداسازی هندوستان و پاکستان اغلب پزشکان و تحصیل کردگان هندی مسلمان به پاکستان مهاجرت کردند، به همین دلیل اغلب مسلمانانی که اکنون در هندوستان زندگی می کنند، روستایی محسوب می شوند.

هنوز هم اکثر مسلمانان زندگی خود را با استفاده از کشاورزی می گذارنند و با توجه به آن که بازار کار در ادارات عالی دولتی در برابر مسلمانان محدود است بنابراین گروه های زیادی از طبقه متوسط جامعه اسلامی هندی تحصیل و ورود به مدارس را رها کرده و سعی کردند بدون نیاز به آموزش وارد بازار کارهایی شوند که نیاز مبرمی به تحصیل نداشته باشد.

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

دکتر سعید قماشی :استبداد در تربیت دینی، داعش ایجاد می کند / امکان تکرار روش معاویه وجود دارد

[ad_1] سلم گزارش می دهد : شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) -« …

6 نظر

 1. شیعه ای که امام زمان رو قبول نداشته باشه باید بره بمیره. اینا شیعه نیستن اصلاً

  • کی گفته که اینها امام زمان را قبول ندارند . ؟؟؟ همین جوری حرف ها میزنی که بین شیعه جدایی می افته . من خودم تاریخ شیعیان هند را خواندم . می دانی در بحث امامت (که اصل شیعه هست) بیشترین کتاب را علمای هند نوشتند . ؟؟ مثل عبقات الانوار علامه میر حامد حسین . یا کتاب تشیید المطاعن علامه قلی . وغیره…. اگر زیاد اطلاع از شیعیان هند می خواهی . برو یک استادی که در بحث پاسخ به شبهات وهابیت قوی باشد . بپرس از شیعیان هند . در ضمن تو خودت اگه امام زمان را از دل قبول داشتی . هیچ وقت چشم بسته به شیعیانش بی احترامی نمی کردی .

  • پدر بزرگ امام خمینی هندی بود.
   هند امام خمینی را از خود می داند .

 2. سلام

  فکر میکنم در اینکه دوستمان فرمودند که آنها امام زمان را قبول ندارند ایشان شیعیان اسماعیلی را با شیعیان جعفری اشتباه گرفته اند . بله هندوستان شیعیان اسماعیلی هم دارد ولی وقتی میگوییم شیعه جعفری دیگر اختلافی در زمینه اعتقادی نیست

 3. با سلام دوستان دقت كنيد كه اسماعيليه بر طبق عقل نميتونه اصلا شيعه باشه چرا كه امام شيعيان رو رها كردند اگه بشه اينارو شيعه ذونست پس سني هم شيعه ميشه چون مثلا به ظاعر پيامبر و قبول داشته و اما امامان ديگرو دشمني كرده..
  هركي اعتقاد به امام زمانمون داشته باشه شيعس و اگر منكر هر كدوم بشه ديگه دشمنه…
  اگه يكم بي تعصب نگاه كنيم تاريخو ميبينيم كه همين فرقه اسماعيليه تو قتل و جنايت عليه شيعيان گاهي پا به پاي سني ها جلو مياد..
  نمونه داستان خود سيد حسن نجفي هستش كه بنيان شيعه رو ميون همين اسماعيليه ثروتمند هند گذاشت و خودش توسط همين فرقه به شهادت رسيد..
  خواهشن به كسايي كه صحبت كردن با شيعه اثني عشري رو حروم ميدونن نگين شبعه!!!
  ضمنا دوباره تحركات تبليغات اين فرقه با همون بودجه هايي كه وهابي ها و بهايي ها تبليغ ميكنن تو بعضي قسمتا شروع شده و بسياري از علما رو نگران كرده…
  پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم فرمود پس از من امت من هفتاد و سه فرقه ميشود كه يكي از آن ناجيه هست و هفتادو دو تا ي ديگر در آتش دوزخ.. اميدوارم متن حديث رو صحيح خونده باشم اما اين حديث ناجيه بسيار متواتر هست . پس اسماعيليه كه دستش بارها و بارها به خون شيعيان آلوده شده لا اقل با ما از يك فرقه و شيعه نيست!!!

 4. آقا علی همه تو جهنم هستن فقط تو تو بهشتی خاک برسرت بعدشم برو نگاه ببین هر دینی خدا را قبول داره هرکسی هم به دین خودش مجازات میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *