اصبغ در نبرد صفین

شرح حال اصحاب حضرت امیر المومنین علی علیه السلام : اصبغ بن نباته : اصبغ در نبرد صفین

او با حضرت پیمان مرگ بسته بود و حضرت هم او را چندان دوست و عزیز می‏داشت که از فرستادنش به میدان نبرد دریغ می‏نمود و او را برای روز مبادا ذخیره کرده بود. ” 1 “.
در یکی از روزهای سخت صفین، معاویه چون دید مردم عراق برای جنگ با او مسابقه گذاشته‏اند خطاب به لشکریان شام گفت: امروز روز آزمایش است، مبادا در شما سستی و کوتاهی مشاهده نمایم. حضرت امیر علیه‏السلام هم یارانش را برای جنگیدن با معاویه فرا خواند و آنان را ترغیب می‏نمود، در این هنگام اصبغ بن نباته خدمت امام علیه‏السلام آمد و عرضه داست:
ای امیر مؤمنان، شما مرا جزو لشکریان و شرطة الخمیس قرار داده‏ای و از لحاظ اطمینان بر دیگران مرا مقدم می‏داری، با این که صبر و تحمل مرا در جنگ می‏دانی و از شجاعت و دلاوری‏ام آگاهی، و اما لشکر شام را هر لحظه شکست تهدید می‏کند و تا در ما رمقی هست نظر خود را به وسیله ما اجرا کن و به من اجازه دهید به میدان روم.
حضرت علی علیه‏السلام در جواب او فرمود: «تَقدَّم باسم اللَّه، به نام خدا حرکت کن و به میدان دشمن برو.» ” 2″ اصبغ با اجازه امام علیه‏السلام پرچم را برداشت و قدم به میدان کارزار گذاشت.
سپس حمله کرد و چنان جنگید که معاویه را در جایگاه خود متزلزل ساخت وقتی از میدان برگشت از شمشیر و نیزه‏اش خون می‏چکید. ” 3″.


1- وقعة صفین، ص 443؛ ر. ک: شرح ابن ابی الحدید، ج 8، ص 82؛ قاموس الرجال، ج 2، ص 166
2- وقعة صفین، ص 406
3- وقعة صفین، ص 442

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

حدیث سه طلاقه کردن دنیا

شرح حال اصحاب حضرت امیر المومنین علی علیه السلام : اصبغ بن نباته : حدیث سه طلاقه کردن …