آیت الله بروجردی و ماجرای بوسیدن دست یک طلبه و به ذلت کشاندن رضاشاه

آیت الله بروجردی و بوسیدن دست یك طلبه

آیت الله خزعلی می گوید: رفتار آیت الله العظمی بروجردی با طلبه ­ها موقرانه و محبت ‌آمیز بود. روزی طلبه ­‌ای سر كلاس درس از ایشان سؤالی كرد. ایشان تصور كرد این طلبه درخواست حاجت و نیازی خصوصی كرده است.

در جواب او گفت بعد از این كه درس تمام شد بیا منزل تا مشكلت را حل كنم. یكی از آقایان گفت آقا این اشكال درسی دارد. ایشان دید قدری از شأن و مرتبه ­ی طلبه كاسته شد. این طلبه چون قبلاً نیاز شخصی خود را با آیت الله العظمی بروجردی در میان نهاده بود ایشان تصور كرده بود ، این بار نیز همان درخواست قبلی را مطرح كرده است و نمی­‌خواهد جلو مردم اظهار نیاز بكند. آقای بروجردی بعد از این كه فهمید طلبه سؤال علمی داشته است خیلی پریشان شد. می­‌گفت چرا گوش من این قدر سنگین است كه مطلب را درست تشخیص نمی­دهم. بعد از اتمام درس طرف كفش كَن نرفت به داخل جمعیت رفت طلبه را دید خم شد ودست او را بوسید.

ایشان این حركت را فقط به دلیل این كه گوششان سنگین بوده انجام دادند نه این كه عمداً آن طلبه را آزرده باشد.

گاه گاهی كه زود عصبانی می­ شد نذر می­كرد تا یك سال روزه بگیرد، خدا بر ما منت نهاد و چنین استادانی را درك كردیم.

آیت الله بروجردی  و به ذلت کشاندن رضاشاه

یك بار آیت الله بروجردی در بازگشت از سفر حج مجبور به عبور از لرستان گردید، درست در همان زمان رضا شاه نیز در آن جا بود. رضا شاه از ایشان خیلی عصبانی بود، اما چون از میزان نفوذ این مرجع آگاه بود سعی كرد سبب تحریك مردم لرستان نشود. رضا شاه ترتیب ملاقاتی را داد و سعی كرد به گونه ‌­ای با ایشان برخورد کند که این روحانی عظیم الشان خفیف و تحقیر شود.

در محل ملاقات یك صندلی قرار دادند. آیت الله بروجردی زودتر آمد نشست، همه فكر می­‌كردند با آمدن رضا خان، ایشان از صندلی بلند می­‌شود و به جای او، رضا خان بر صندلی خواهد نشست و به این ترتیب آیت الله بروجردی مجبور خواهد شد سرپا بایستد اما با آمدن رضا شاه این مرجع بزرگ هیچ حركتی نكرد، بنابراین رضا شاه جفت آیت الله بروجردی نشست و به این ترتیب عزت رضا شاه مبدل به ذلت شد.

………………………………………….

1- كرمی پور ،حمید،خاطرات آیت الله ابوالقاسم خزعلی،انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی،ص62.

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

قلب پاک و تواضع حضرت آیت الله العظمی بروجردی

قلب پاک و تواضع حضرت آیت الله العظمی بروجردی آیت الله سید صادق شیرازی :يكى …

4 نظر

 1. درود و سلام خداوند بر ایشان و اجداد طاهرینش
  خداوند متعال بر ما منت نهاده بودند که در زمان غیبت چنین شخصی زعیم شیعه باشد

 2. حسین خسروی

  من افتخار میکنم که در شهری زنگی میکنم و نفس میکشم که زاذگاه حضرت ایشان دران متولد شهر و هنوز مردم از برکت زندگی ایشان درین شهر منتفعند خدا ایشان را با اجداد طاهرینش محشور بگرداند

 3. عرایضم مخصوص اهل دل است
  در تابستان سال 1347در یکروز جمعه در اراک یک دستگاه تریلر بعلت نقص فنی باسرعت بسیار بالا از خیابان بسمت پیاده رو منحرف شد بعد از طی حدوداً بیست سی متر اول وارد منزل دو طبقه ای شد که تمام ساختمان فروریخت وفقط یک دیوار بلند در دو طبقه از آن ساختمان تخریب نشد. وبعداز عبور از ان ساختمان وارد منزل ماشد که در ان حادثه دونفر از اهل منزل ما براثر حادثه فوت شدند در این اتفاق بر دیوار سمت خیابان در طبقه دوم ساختمان اولی عکسی از آیت ا.. بروجردی بود که آن دیوار فرونریخت (شاید به حرمت عکس ان ایت ا. عالی مقام)والبته در منزل ما هم عموی من در حال تلاوت قرآن مجید و قرآن بدست بعداز قریب یکساعت خاکبرداری الحمدا.. سالم از زیر اوار بیرون امد

 4. ایشان مرجعی بی نظیر وعالمی بی بدیل بودند
  حیف است که آنطور که باید وشاید ابعادمعنوی وشخصیتی این بزرگوار را برای نسل امروز نشناسانده اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *