عمّار و پی کردن شتر عایشه

 شرح حال اصحاب حضرت امیر المومنین علی علیه السلام : عمار یاسر : عمّار و پی کردن شتر عایشه

هنگامي كه امير مومنان علي عليه السلام ديد، مردم كنار شتر (جمل) عايشه نابود مي شوند و تا اين شتر زنده است، دست ها بريده و جان ها به هلاكت مي رسد (هفتاد نفر از قريش در كنار لگام شتر عايشه كشته شدند) لذا مالك و عمار ياسر را فراخواند و به آن دو فرمود:
اذهبا فاعقرا هذا الجمل، فان الحرب لا يبوخ ضرامها مادام حيا، انهم قد اتخذوه قبله؛
شما دو نفر برويد و شتر عايشه را پي كنيد (از بين ببريد) كه تا آن زنده باشد آتش جنگ فرو نمي نشيند، زيرا آنها شتر را قبله خود قرار داده اند.
عمار به همراه مالك اشتر – به دستور امام عليه السلام – به شتر عايشه نزديك شدند و شتر او را به هلاكت رساندند، در اين موقع ياران عايشه گريختند و عايشه را تنها گذاشتند، امام عليه السلام به محمد بن ابوبكر فرمود: عايشه را درياب و پناه بده تا فتنه ديگري پيش نيايد. محمد بلافاصله به خواهرش عايشه نزديك شد و او را در خانه عبدالله بن خلف خزاعي مسكن داد.(1).
*****
ر. ك: شرح ابن ابي الحديد، ج 6، ص 228.


درباره‌ی admin

همچنین ببینید

سرد شدن آتش بر عمّار

 شرح حال اصحاب حضرت امیر المومنین علی علیه السلام : عمار یاسر : سرد شدن آتش بر …

6 نظر

 1. دوست دارم به این دو پرسش من پاسخی روشن بدهید.1. اگر عایشه مایه ی تباهی بود چرا پیامبر او را دوست داشت و با او زندگی می کرد؟
  2. اگر عمر بد بود چرا علی در شورای او شرکت می کرد و آن گاه که به گفته ای مشکوک عمر به حضرت فاطمه کتک زد واکنش امام علی چه بود؟

  • با تشکر از نظر شما

   اگر عایشه مایه ی تباهی بود چرا پیامبر او را دوست داشت و با او زندگی می کرد؟

   به همان دلیلی که حضرت نوح و حضرت لوط علیهماالسلام با زنهای خود زندگی میکردند! و طبق آیات قرآن ، این دو زن از ملعونین بودند.
   در ضمن محبت خاص حضرت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به عایشه ، وجود خارجی نداشته است.
   در صحیح بخاری و سایر صحاح(که معتبرتین کتب اهل سنت هستند) روایات فراوانی وجود دارد که عایشه به شدت حضرت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را آزار دادند تا جایی که آیاتی در تهدید عایشه و حفصه نازل شد و این روایات در صحیح بخاری موجود است.
   برای اطلاع بیشتر و مطالعه ی شواهد آزار و اذیتهای عایشه به لینک زیر مراجعه فرمایید :
   http://www.valiasr-aj.com/lib/AYESHA/AYESHA.htm#19

   اگر عمر بد بود چرا علی در شورای او شرکت می کرد

   به همان دلیلی که حضرت یوسف علیه السلام در دربار فرعون فعالیت میکرد و عزیز مصر بود و به همان دلیل که امام رضا علیه السلاة و السلام ولیعهدی مامون را پذیرفت.

   و آن گاه که به گفته ای مشکوک عمر به حضرت فاطمه کتک زد واکنش امام علی چه بود؟

   حضرت یقه ی عمر را گرفته و او را بر زمین کوبید و میخواست که او را به درک واصل کند که خلیفه اول با خواهش و التجا مانع شد!

   در ضمن روایاتی داریم که حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام فرموده اند :
   حضرت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم ، من را از حوادث بعد از وفاتشان خبر دادند و من را امر به سکوت کردند.(نقل به مضمون)

   • سپاس گزارم اما مقایسه ی امام علی با یوسف به نظر درست نمیآید زیرا یوسف به صورت ناشناس و به عنوان یک زرخرید در کاخ فرعون بود در حالی که امام جایگاهی مشخص و والا داشته است.
    در باره ی واکنش امام در برابر عمر نیز قابل پذیرش نیست زیرا این گونه برخورد،بیش تر از جوانان برمی آید.

    • علاوه بر این که من منظور شما از واژه ی دومی را متوجه نمی شوم ؟!

    • مقایسه ی امام علی با یوسف به نظر درست نمیآید زیرا یوسف به صورت ناشناس و به عنوان یک زرخرید در کاخ فرعون بود در حالی که امام جایگاهی مشخص و والا داشته است.

     ممکن است که تا حدودی به این مقایسه اشکالی وارد شود اما لازم به ذکر است که حضرت به صورت دائم و رسمی در شورای خلفا شرکت نداشتند ، بلکه هر وقت کار مسلمین گره میخورد ، آبروی اسلام و مسلمین در خطر بود (مانند سوال پیچ کردن خلیفه اول توسط یک یهودی و تمسخر خلیفه اول! و پیامبری که چنین جانشینی دارد که نمیتواند پاسخ سوالات توحیدی و معارفی را بدهد) ، جان کسی در خطر بود و یا به هر دلیل حضرت مصلحت میدیدند ، نظراتی ارائه میدادند و مشکلات را حل مینمودند.

     در باره ی واکنش امام در برابر عمر نیز قابل پذیرش نیست زیرا این برخورد بیش تر از جوانان برمی آید.

     وقتی حضرت امیر علیه السلام میفرمایند : اگر از پای یک زن یهودی خلخالی کشیدند و یک مسلمان از درد این حادثه ، جان باخت ملامتش نکنید!
     آنوقت در این حادثه چه توقعی از حضرت میرفت؟
     شما توقع داشتید در برابر این جنایت و حمله وحشیانه ، حضرت چه واکنشی نشان میدادند؟
     ناگفته نماند که حضرت زهرا علیهاسلام فقط در مقام همسر حضرت علی علیه السلام نیستند.
     ایشان ، دخت گرامی حضرت رسول علیه السلام و سیدة نساء العالمین بودند و حضرت امیر علیه السلام ، بهترین واکنش را نشان دادند. و اصلا این واکنش ربطی به واکنش جوانان و … ندارد.
     مثلا وقتی شما در جنگ و پیکار به دشمن حمله میکنید، این نشان از ناپختگی دارد؟
     ایستادگی و مخالفت در برابر ظلم و ظالم و دفاع از حق خویش ، با قداره کشیِ سر کوچه و خیابان ، تفاوت فاحشی دارد و این کاملا واضح و آشکار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *