سفارش به ملک الموت

شرح حال اصحاب حضرت امیر المومنین علی علیه السلام : سلمان محمدی : سفارش به ملک الموت

از ديگر فضايلي كه در زندگاني سلمان ملاحظه مي شود، اين است كه او با ملك الموت سخن گفته و سفارش كسي كه در حال جان دادن بوده را كرده است.
در رجال كشي آمده: روزي سلمان در كوفه از بازار آهنگران عبور مي كرد، جواني را ديد كه نعره كشيد و بي هوش شد و مردم اطرافش جمع شدند و به سلمان گفتند: اي ابو عبدالله (كنيه سلمان) اين جوان بيماري صرع و جنون دارد، اگر دعايي در گوش او بخواني بهبودي مي يابد. سلمان جلو آمد و دعايي بر او خواند و جوان بلافاصله هشيار شد، و به سلمان گفت: اي ابو عبدالله، من بيماري كه مردم گمان كرده اند، ندارم بلكه چون عبور م به آهنگرها افتاد از مشاهده كوبيدن ميله هاي آهني به ياد اين آيه شريفه افتادم كه خداوند متعالي مي فرمايد: «و لهم مقامع من حديد؛(1) براي موكلان جهنم گرز هايي از آهن است» لذا از ترس عذاب خدا عقل از سرم پريد، و چنين حالي به من رخ داد!
سلمان از آن جوان خوشش آمد و با او طرح دوستي ريخت و او را برادر ديني خود دانست و همواره با او رفت و آمد داشت تا آن كه جوان مريض شد و چند روزي سلمان او را نديد، وقتي متوجه شد مريض است بر بالين او رفت و ديد كه در حال جان دادن است، سلمان خطاب به فرشته مرگ گفت: «يا ملك الموت ارفق باخي؛ اي ملك الموت بر قبض روح اين برادر ايماني ام مدارا كن؟» عزراييل گفت: «يا عبدالله اني بكل مومن رفيق؛ اي ابو عبدالله من به همه مومنان با رفق و مدارا عمل مي كنم.»(2).
*****
حج 24، آيه 21.
رجال كشي، ص 18، ح 43؛ بحارالانوار، ج 22، ص 385 و 380 – 374.

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

سلمان از دیدگاه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم

شرح حال اصحاب حضرت امیر المومنین علی علیه السلام : سلمان محمدی : سلمان از دیدگاه رسول …

7 نظر

 1. این روایت، به ویژه بخش آخر آن، دروغ است. اگر هم غیر از جناب سلمان (ع) و آن جوان کس دیگری آنجا بوده که حرف سلمان را شنیده باشد، حرف جناب عزرائیل (ع) را که دیگر کسی نشنیده بوده تا نقل کند!!!!

  • قصد ، دفاع بیجا از مطلب آخر نیست / ولی احتمالات دیگری هم وجود دارد و بهتر است به همین راحتی یک روایت را جعلی نخواند :
   در مواقعی پیش آمده که اهل یک مجلس و حتی اهل یک منطقه ندای یک ملک را شنیده اند و یا اینکه شخصی داخل حجره حضرت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم شده و حضرت جبرائیل را مشاهده کرده است.
   در ضمن ممکن است حضرت سلمان خود ، این قضیه را برای کسی نقل کرده باشد.

 2. سلام. بعید میدانم غیر از رسول الله و ائمة هدی (صلی الله علیهم اجمعین) کسی بتواند صدای ملک را بشنود.

  • سلام
   روایاتی دال بر مشاهده ی حضرت جبرائیل در خیمه ی حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم توسط افراد عادی(غیر معصوم) موجود است.

   • مگر داستان امدن عزراییل به حضور حضرت سلیمان را نشنیده اید که مهمان حضرت سلیمان از دیدن عزراییل ترسیده و از حضرت سلیمان می خواهد که او را از ترس قبض روح شدن به شهر دیگری انتقال دهد وپس از انتقال مهمان از عزراییل پرش می کند که چرا تو به مهمان من نگاه ممتد داشتی عزراییل می گوید: من دستور داشتم او را در فلان شهر قبض روح کنم ولی از دیدن او در اینجا متعجب شدم تا اینکه شما او را به شهر مورد نظر انتقال دادید.

 3. سلمان فارسی فردی است که مورد تایید معصومین(ع) می باشد و منزلت ومقام او طبق گفته معصومین انچنان بالاست که اگر بگویم بر عزراییل هم ولایت دارد گزاف نگفته ام.
  امام صادق(ع)فرمود: . . . و سلمان از این رو از جمله علماء شد که او مردیست از اهل بیت ما و از این جهت او را در ردیف علماء آوردم.
  امام باقر(ع) راجع بقول خدای عزوجل (ایه9سوره39) { ایا کسانیکه دانند با کسانیکه ندانند یکسانند، تنها خردمندان یاد می گیرند،} امام(ع) فرمود: ما هستیم کسانیکه می دانند و انها که نمی دانند دشمنان مایند و شیعیان ما خردمندانند.(کافی جلد1ص307ش1)
  حالا می فهمید که چرا در تشیع لغت عالم را نمی توانید به هر فردی نسبت داد.

  • سلمان فارسی فردی است که مورد تایید معصومین(ع) می باشد و منزلت و مقام او طبق گفته معصومین(ع) انچنان بالاست که اگر بگویم بر عزراییل هم ولایت دارد گزاف نگفته ام.
   امام صادق(ع)فرمود: . . . و سلمان از این رو از جمله علماء شد که او مردیست از اهل بیت ما و از این جهت او را در ردیف علماء آوردم.(کافی جلد2ص254ش2)
   امام باقر(ع) راجع بقول خدای عزوجل (ایه9سوره39) { ایا کسانیکه دانند با کسانیکه ندانند یکسانند، تنها خردمندان یاد می گیرند،} امام(ع) فرمود: ما هستیم کسانیکه می دانند و انها که نمی دانند دشمنان مایند و شیعیان ما خردمندانند.(کافی جلد1ص307ش1)
   حالا می فهمید که چرا در تشیع لغت عالم را نمی توانید به هر فردی نسبت داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *